הסברים ותרגול עברית למימ"ד

תרגול למבחן מימ"ד

קשה למצוא חומר תרגול למבחן מימ"ד. באינטרנט יש רק כמה שאלות של מבחן מימ"ד לדוגמא באתר של המרכז הארצי, ומבחן מימ"ד לדוגמא אחד שאפשר לעשות אותו רק על המחשב, וגם זה רק אחרי שמורידים איזו תוכנה מיוחד, וזהו. לאור המצב, החלטנו להרים את הכפפה, ולבנות את האתר הראשון והיחיד להכנה למבחן מימ"ד. באתר תוכלו למצוא הסברים לכל הנושאים שמופיעים במבחן מימ"ד, וגם שאלות לדוגמא.

בנוסף לאתר, הדרך המומלצת ביותר להתכונן למבחן היא באמצעות ספר מבחן מימ"ד של פסיכו. זהו הספר היחיד שנכתב במיוחד למבחן מימד והוא מיועד ללימוד עצמי - יש בו הסברים מפורטים עם הרבה דוגמאות, תרגול וגם מבחנים לדוגמה. 

 


פרק עברית במבחן מימ"ד

בפרק עברית יש שאלות שבוחנות את אוצר המילים והביטויים שלכם, שאלות השלמת משפטים שבודקות את היכולת שלכם להבין משפטים בודדים ושאלות הבנת הנקרא שבודקות את היכולת שלכם להבין קטעי קריאה ומאמרים. 

 

אוצר מילים

בשאלות אלו יוצגו בפניכם מילים וביטויים, ויהיה עליכם למצוא את המשמעות הנכונה שלהם מתוך התשובות. לעיתים תתבקשו למצוא את המשמעות ההפוכה למילה או ביטוי מסוים, ולעיתים במילה או ביטוי אחרים בעלי משמעות זהה. חלק מהשאלות יופיעו בצורה של משפט שצריך להשלים אותו באמצעות אחת מהתשובות.


כדי לעבור להסברים ולתרגול שאלות, לחצו על הקישור הבא: אוצר מילים במבחן מימ"ד

השלמת משפטים

בשאלות אלה יוצגו בפניכם משפטים ובהם חקלים חסרים, ויהיה עליכם לבחור את ההשלמות המתאימות מתוך התשובות המוצעות. בדרך כלל צריך ריכוז בשאלות הללו, ולא ידע. לא בוחנים אתכם על ידע כללי או כל דבר אחר, אלא רק על היכולת לזהות את הקשרים שיש בין החלקים השונים של המשפט.

כדי לעבור להסברים ולתרגול שאלות, לחצו על הקישור הבא: השלמת משפטים במבחן מימ"דפרק מתמטיקה במבחן מימ"ד

בפרק מתמטיקה במבחן מימ"ד יש שאלות בארבעה נושאים - אלגברה, גיאומטריה, בעיות והסקה מתרשים.


שאלות אלגברה במבחן מימ"ד 

השאלות באלגברה הן בסיסיות יחסית, ודורשות שליטה בחישובים פשוטים (חיבור, חיסור, כפל וחילוק), שברים (מכנה משותף, כפל, חילוק וכו׳), משוואות (בידוד נעלם, הצבה), איברים אלגבריים (פתיחת סוגריים, הוצאת גורם משותף, כינוס איברים) וחזקות ברמה בסיסית ביותר (הבנה של מה המשמעות של חזקה ולדעת בעל פה חזקות של מספרים מלוח הכפל). סוג נוסף של שאלות אלגברה שמופיעות במבחן מימ"ד (ולא מופיעות במבחן פסיכומטרי) הן סדרות. 

כדי לעבור להסברים ולתרגול שאלות, לחצו על הקישור הבא:  אלגברה במבחן מימ"ד


שאלות גיאומטריה במבחן מימ"ד

בגיאומטריה צריך להכיר את החוקים של הצורות השונות. כדאי לחזור על המשפטים בגיאומטריה שלמדתם בכיתה י׳ בערך - זוויות בין קווים ישרים, קווים מקבילים, משולשים רגילים ומשולשים מיוחדים - משולש שווה-שוקיים, משולש שווה-צלעות ומשולש ישר-זווית, בו צריך להכיר את משפט פיתגורס. 

במשפחת המרובעים צריך להכיר את המלבן ואת הריבוע.  במבחן מימ"ד אין שאלות על מרובעים אחרים כמו מקבילית, טרפז, מעוין ודלתון. 

לגבי שאלות מעגלים במבחן מימ"ד - צריך להכיר את החוקים השונים לגבי זוויות במעגל וחישוב היקף ושטח מעגל, וגם את הנוסחה לחישוב שטח גיזרה בעגל ואת הנוסחה לחישוב אורך קשת מתוך היקף המעגל. 

למרבה הפלא, גם שאלות בתלת-מימ"ד יש במבחן מימ"ד. עובדה זו מפתיעה מעט שכן נושא התלת-מימ"ד נחשב קשה יחסית, וברוב המקרים השאלות במבחן מימ"ד אינן קשות במיוחד, אך כמו שיש במבחן כמה שאלות של חישוב שטח גיזרה ואורך קשת במעגל (שנחשבות קשות יחסית), כך יש גם כמה שאלות בתלת-מימ"ד

השאלות בתלת-מימ"ד כוללות אך ורק את הצורות קוביה ותיבה. בניגוד למבחן פסיכומטרי, במבחן מימ"ד לא תמצאו שאלות בנושא גלילים, חרוטים וגופים מחודדים אחרים, והשאלות שיופיעו במבחן יהיו בעיקר שאלות שבודקות את ההבנה שלכם בתלת-מימ"ד ופחות חישובי נפחים ושטח פנים של צורות. 

כדי לעבור להסברים ולתרגול שאלות, לחצו על הקישור הבא:  גיאומטריה במבחן מימ"ד


בעיות במבחן מימ"ד

הבעיות המילוליות המופיעות במבחן מימ"ד הן כמעט מכל הסוגים שקיימים גם במבחן פסיכומטרי - אחוזים, ממוצעים, תנועה, הספק, צירופים, הסתברות ושאלות כלליות. 

הבעיות בכל נושא בודקות רק את ההבנה הבסיסית של הנושא, בלי להיכנס לכל מיני תתי-סוגים מורכבים יותר כפי שיש במבחן הפסיכומטרי. חשוב להכיר את הנוסחה הבסיסית בכל אלד מסוגי הבעיות, ובעזרתה תוכלו לפתור כל שאלה שתופיע במבחן מימ"ד (בתנאי שתתרגלו מספיק לפני המבחן כמובן).

לעיתים, מופיעות במבחן מימ"ד גם בעיות ברמה גבוהה יותר, שדורשות הבנה מעמיקה יותר של אותו נושא. כמובן ששאלות אלו הן שאלות "מסננות", ורק מי שבאמת מבין את הנושא היטב יוכל לענות עליהן. עם זאת, מי שילמד ויתכונן למבחן מימ"ד היטב יוכל לפתור גם את השאלות הללו - הכל עניין של תרגול.

כדי לעבור להסברים ולתרגול שאלות, לחצו על הקישור הבא:  בעיות במבחן מימ"ד

 

תרשימים וטבלאות במבחן מימ"ד

בפרק מתמטיקה במבחן מימ"ד באחד המקטעים מופיע תרשים או טבלה ולאחריהם מספר שאלות. המטרה של שאלות אלו היא לבדוק האם הבנתם את התרשים או את הטבלה. חלק מהשאלות הן שאלות פשוטות של ״שליפת נתון״ מתוך התרשים, וחלק הן שאלות שדורשות הבנה מעט מעמיקה יותר ולעיתים גם חישוב קל.

כדי לעבור להסברים ולתרגול שאלות, לחצו על הקישור הבא:  תרשימים וטבלאות במבחן מימ"דפרק אנגלית במבחן מימ"ד

בפרק אנגלית במבחן מימ"ד יש שאלות בשני נושאים - השלמת משפטים והבנת הנקרא. בעקרון, הפרק בודק את רמת האנגלית שלכם ואת היכולת להתמודד עם טקסטים ברמה בינונית. במבחן מימ"ד לא נבדקת השליטה שלכם בחוקים הדקדוקיים באנגלית, אלא בסך הכל רוצים לראות אם אתם מצליחים להבין מה שאתם קוראים (לא צריך לדעת זמנים, ניקוד ואת כל הדקדוק שצריך לבגרות באנגלית).

כדי לעבור להסברים ולתרגול שאלות, לחצו על הקישור הבא: שאלות באנגלית למבחן מימ"ד