השלמת משפטים

שאלות השלמת משפטים במבחן מימ"ד

במבחן מימ"ד יש בחלק של העברית שאלות "השלמת משפטים". בשאלות אלו, נתון משפט ובו כמה חלקים חסרים המסומנים בקו תחתון. בכל אחת מהתשובות מוצעות השלמות לחלקים חסרים אלה. עליכם לבחור את התשובה שמכילה את ההשלמות המתאימות ביותר.

שאלות השלמת משפטים בוחנות את היכולת שלכם להבין את הקשר בין חלקים שונים של המשפט בהתאם למילות קישור ולסימני פיסוק.

דגשים להשלמת משפטים:


המשפט צריך להיות נכון "תחבירית" ומבחינת ההיגיון הפנימי בין החלקים של המשפט ולא מבחינת הידע הכללי שלכם או האם "נראה לכם" שהמשפט נכון. לדוגמה:

בניגוד לעלייה במחירי הדיור בשנים האחרונות, המשכורת הממוצעת דווקא ____ בשנים אלו.

ברור כי ההשלמה לא יכולה להיות "עלתה", וזאת בגלל מילת הקישור "בניגוד" שמופיעה בתחילת המשפט ומרמזת לנו על קשר של ניגוד בין החלק הראשון של המשפט לחלק השני.


טכניקות פתרון:

  1. מתחילים לקרוא את המשפט עם ההשלמה הראשונה. אין טעם לקרוא את המשפט עם החלקים הריקים אחרת פשוט לא נבין כלום. מציבים את תשובה (1) כבר בקריאה הראשונה, וכך חוסכים זמן.
  2. מציבים לפי התחלות דומות. אם ההשלמה הראשונה של תשובות (1) ו-(3) דומות, אז אחרי שהצבנו את תשובה (1) נציב את תשובה (3). הסיבה לכך היא שאנחנו כבר "זוכרים" את ההתחלה של המשפט, ורק צריך לבדוק האם הפעם נצליח להמשיך איפה שעצרנו בתשובה הקודמת שפסלנו (האם הפעם ההמשך הוא הגיוני).
  3. תשובה שקופצת לעין. לפעמים לאחר הקריאה הראשונה של המשפט, די ברור לנו מה צריכה להיות ההשלמה הנכונה. במקרה זה, כדאי לחפש את התשובה הנכונה שמכילה את ההשלמות שנראות לנו שצריכות להיות, ולהציב אותה. אם היא נכונה - חסכנו זמן. אם לא - לא קרה כלום - ממשיכים להציב את התשובות האחרות.

שאלות השלמת משפטים לדוגמא למבחן מימד:

בקרוב...
Comments