פסיכומטרי

למה צריך מבחן פסיכומטרי?

מבחן פסיכומטרי הוא מבחן שנועד לעזור למוסדות להשכלה גבוהה (אוניברסיטאות ומכללות) למיין את המועמדים לתואר ראשון ולתואר שני. הסיבה שצריך למיין את המועמדים לתואר היא שהביקוש גדול בהרבה על ההיצע. יש עשרות אלפים שמעוניינים להתחיל ללמוד אך אין מספיק מקום לכולם. כאשר אנו כותבים שאין מקום לכולם לא מדובר רק במקום פיזי בכיתות, אלא גם מבחינה כלכלית. הלימודים הגבוהים בארץ מסובסדים על ידי המדינה, והתקציב המוקצה לכך הוא מוגבל.

המרכז הארצי לבחינות והערכה

בכדי לייעל את מיון המועמדים להשכלה גבוהה, הוחלט כי יש צורך במבחן מיון - המבחן הפסיכומטרי. הגוף שכותב ומעביר את המבחן הפסיכומטרי הוא המרכז הארצי לבחינות והערכה, שהוקם לפי החלטת ור״ה - ועד ראשי האוניברסיטאות. כיום, המרכז הארצי מעביר בחינות רבות נוספות, כמו מבחן אמי״ר, מבחן אמיר״ם, מבחן יע״ל, מסו״ק ועוד.

מבנה הבחינה הפסיכומטרית

המבחן הפסיכומטרי מכיל שאלות בשלושה תחומים - חשיבה כמותית, חשיבה מילולית ואנגלית. כל השאלות בבחינה הן שאלות אמריקאיות עם 4 תשובות מוצעות. הקושי העיקרי של רוב התלמידים הוא הזמן הקצר הניתן לפתרון השאלות. בבחינה הפסיכומטרית יש כ-220 שאלות עליהן יש לענות ב-200 דקות - פחות מדקה לשאלה.
המבחן מחולק ל-8 פרקים - 2 מכל תחום + 2 פרקים נוספים שנקראים פרקי פיילוט. הציון הפסיכומטרי נקבע רק על סמך 6 פרקים - 2 מכל תחום, ואילו פרקי הפיילוט משמשים לחישובים סטטיסטיים של המרכז הארצי לבחינות והערכה, לצורך תקנון ציונים (מכיוון שהציון הפסיכומטרי הוא ציון יחסי) ולצורך בחינה של שאלות חדשות.

ציון פסיכומטרי

טווח הציונים בבחינה הפסיכומטרית הוא בין 200 ל-800. בכל תחום (כמותי, מילולי ואנגלית) מקבלים ציון גלם שנע בין 50 ל-150. המשקל של הכמותי והמילולי כפול מהמשקל של תחום האנגלית, ולכן האנגלית מהווה 20% מהציון והכמותי והמילולי מהווים 40% כל אחד.

Comments